VISK 4 Národní program ochrany knihovních fondů
Rok 2024
- Formulář k vyúčtování finančních prostředků 2024 (.docx, 29 kB)
- Pokyny k vyúčtování finančních prostředků 2024 (.pdf, 252 kB)
- Vyhlášení výběrového dotačního řízení na rok 2024 (.docx, 114 kB)
- Výsledky VISK 4 2024 (.xlsx, 13 kB)
- Zápis z jednání komise VISK 4 2024 (.docx, 29 kB)
Rok 2023
- Zpráva - hodnocení VISK 4 aktivit v roce 2023 (.pdf, 263 kB)
- Formulář k vyúčtování finančních prostředků 2023 (.docx, 28 kB)
- Pokyny k vyúčtování finančních prostředků 2023 (.pdf, 0,2 MB)
- Vyhlášení výběrového dotačního řízení na rok 2023 (.docx, 115 kB)
- Výsledky VISK 4 2023 (.xlsx, 14 kB)
- Zápis z jednání komise VISK 4 2023 (.docx, 28 kB)
Rok 2022
- Zpráva – hodnocení VISK 4 aktivit v roce 2022 (.pdf 758 kB)
- Formulář k vyúčtování finančních prostředků 2022 (.doc, 27 kB)
- Pokyny k vyúčtování finančních prostředků za rok 2022 (.pdf, 203 kB)
- Vyhlášení výběrového dotačního řízení na rok 2022 (.docx, 135 kB)
- Výsledky VISK 4 2022 (.xlsx, 13 kB)
- Zápis z jednání komise VISK 4 2022 (.docx, 31 kB)
Základní charakteristika a cíle podprogramu VISK4
Podprogram VISK 4 – Národní program ochrany knihovních fondů je zaměřen na ochranu, dlouhodobé uchování a zpřístupnění vzácných dokumentů knihoven a dalších sbírek, tvořících součást národního kulturního dědictví (tato problematika se přesunuje z podprogramů VISK 6 a VISK 7). Jeho základním cílem je, aby dokumenty byly uchovány v dobrém fyzickém stavu pro budoucí generace.
Podprogram vytváří podmínky pro co nejširší účast tuzemských institucí, které vlastní vzácné fondy a sbírky (rukopisy, staré tisky, vzácné novodobé dokumenty, mapy, aj.), které jsou uloženy na území České republiky, a to bez ohledu na místo, kde vznikly či byly zhotoveny. Hlavním kritériem ochrany je míra jejich ohrožení a unikátnost.
Dále je zacílen zejména na bohemikální dokumenty ohrožené rozpadem (křehnutím) papírového nosiče. Špatný fyzický stav především starších novin a časopisů, ale i knih a rukopisů výrazně omezuje čtenářské a badatelské využívání této součásti národního kulturního bohatství. U převážné části titulů znemožňuje meziknihovní výpůjční službu, znesnadňuje zhotovování kopií pro uživatele, zkracuje jejich celkovou životnost a zhoršuje možnosti uchování takto poškozených dokumentů pro budoucnost.
Mezi priority podprogramu VISK 4 patří zejména podpora restaurátorských a konzervátorských zásahů (včetně dovybavení centrálních a regionálních pracovišť), prevence plísní a mikrobiologického ohrožení fondů, zhotovení ochranných obalů z lepenky archivních kvalit, systematický průzkum fyzického stavu knihovních fondů, odkyselení dokumentů postižených degradací kyselého papíru, nákup měřicích a záznamových přístrojů pro měření a evidenci parametrů mikroklimatu a dalšího vybavení pro zlepšování parametrů pro uložení knihovních fondů, včetně dalšího rozvoje souvisejících koordinačních nástrojů.
Podprogram doplňuje digitalizační aktivity podporované v rámci podprogramů VISK 6 a VISK 7, které rovněž přispívají k prevenci poškození a ochraně originálu dokumentu. Propojení zmíněných aktivit je žádoucí, neboť dotváří snahu o komplexní záchranu knihovních dokumentů. Při posuzování žádosti proto může být přihlédnuto k tomu, zda dokument, který je předmětem žádosti o poskytnutí dotace z podprogramu VISK 4, byl již digitalizován nebo je jeho digitalizace plánována.
S ohledem na požadavky na efektivní péči o písemné kulturní dědictví došlo v roce 2021 k přípravě nového podprogramu VISK 4, který zahrnuje 4 oblasti podporovaných aktivit: letech 2009 a 2010 k rozdělení činností na tři separátní projekty, které zabezpečují následující činnosti:
- Ochrana knihovních dokumentů před nepříznivými vlivy prostředí s důrazem na konzervační a restaurátorské zákroky pro zlepšení jejich fyzického stavu
- Zhotovení ochranných obalů z lepenky archivních kvalit
- Odkyselení svazků postižených degradací kyselého papíru
- Monitoring a úprava klimatických parametrů, prevence škod při živelních pohromách
Podprogram VISK 4 uvádí do praxe výsledky řady výzkumných a vývojových aktivit zaměřených na zkvalitnění péče o fyzický stav knihovních fondů, čímž významně přispívá k efektivnímu dlouhodobému uchování a náležitého prezentování národního kulturního dědictví.
Komise podprogramu VISK 4 – rok 2024
Členové:
Ing. Marie Benešová, Státní okresní archiv Jihlava
Dagmar Dušková, restaurátorka
Bc. Petr Němec, Městská knihovna v Praze
Mgr. Jitka Neoralová, Národní knihovna ČR
Mgr. BcA. Radomir Slovik, děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice
Ing. Štěpán Urbánek, Národní archiv
MgA. Milana Vanišová, VOŠ grafická a Střední průmyslová škola grafická v Praze
Tajemnice:
Mgr. Petra Miturová, Ministerstvo kultury
Odborná garantka:
Ing. Petra Vávrová, Ph.D., Národní knihovna ČR
Ing. Petra Vávrová, Ph.D.